1. Znajdź towarzystwo
Możesz nauczyć się całego słownika i zostać mistrzem gramatyki, ale dopiero rozmowa z inną osobą nauczy cię użycia języka w praktyce. Słowa i konstrukcje, które wykorzystasz w rozmowie, zapamiętasz dużo szybciej niż wypisując je na kartkach i obklejając nimi cały pokój. Towarzysza do konwersacji łatwo znajdziesz na grupach wymiany językowej na Facebooku czy na portalu umiejętności Skilltrade. – Wspólne konwersacje to nie tylko nauka od siebie nawzajem, ale również motywacja, a czasem nawet mobilizująca rywalizacja. Towarzystwo drugiej osoby powoduje, że bardziej się angażujemy i głupio nam nie robić postępów – tłumaczy Wojciech Marciniak ze Skilltrade.org.
2. Oglądaj seriale
Seriale, filmy, filmiki na youtube i piosenki w oryginalnej wersji językowej to najlepsi nauczyciele żywego języka. Pomagają się osłuchać z językiem i poznać potoczne słownictwo. Tego nie nauczy cię żaden podręcznik! Nie zniechęcaj się, jeśli nie wszystko rozumiesz, z czasem wyłapiesz coraz więcej znaczeń.
3. Baw się
Używaj języka w sposób, który lubisz. Pisz piosenki, wymyślaj opowiadania, rysuj komiksy. Lubisz gotować? Korzystaj z przepisów w innym języku. Wolisz grać w gry wideo? Graj z użytkownikami z innych krajów, z którymi będziesz czatować w ich języku. Interesujesz się modą? Czytaj zagraniczne wieści z wybiegów, komentuj na Instagramie posty projektantów i modelek w ich języku. – Łączenie zainteresowań ułatwia naukę – obcy język staje się przydatny, gdy chcemy rozwijać swoje hobby, zdobyć nową wiedzę, komunikować się z innymi – komentuje założyciel Skilltrade.
4. Bądź jak dziecko
Teza, że dzieciom łatwiej uczyć się języków obcych, została naukowo obalona. Wiek nie stanowi żadnej bariery w przyswajaniu wiedzy, stanowi ją natomiast nastawienie. Dorośli nie radzą sobie z naturalnym w nauce języków popełnianiem błędów czy świadomością, że nie wie się wszystkiego. Dzieci natomiast nie mają z tym problemów. Bądź jak one i nie miej zahamowań – gadaj, ile możesz, śmiej się ze swoich pomyłek, odpal obcojęzyczne karaoke i śpiewaj jak najgłośniej.
5. Korzystaj z technologii
Przestaw język w telefonie na ten, którego się uczysz. Podobne zmiany nanieś w ustawieniach maila i wszystkich portali społecznościowych, z których korzystasz. Korzystaj z aplikacji i portali edukacyjnych. Chcesz szlifować angielski – zarejestruj się na Duolingo, uczyć hinduskiego – skorzystaj z Hindipod, koreańskiego – wejdź na Talk to me in Korean. Dla każdego języka znajdziesz przydatne, interaktywne narzędzie. Wystarczy poszukać.